Kako učiti s lakoćom? – SRETNO DIJETE JE VAŽNIJE OD OCJENA!
Kako bismo roditeljima i djeci pomogli u učenju započeli smo malenu seriju tekstova i videa u kojima ćete kroz različite teme, moći saznati korisne načine (pomagače) za učenje s lakoćom.
Drugi pomagač: SRETNO DIJETE JE VAŽNIJE OD OCJENA
Ocjene u školskom sustavu su zamišljane kao način vrednovanja naučeg gradiva. Iako bi one trebale biti samo završni dio procesa učenja, u jednome su trenutku postale toliko važne da često u razgovorima mnogih učitelja s roditeljima/djecom, roditelja s djecom ili roditelja s drugim roditeljima zauzimaju prvo mjesto čime se i u razmišljanju djece one postaju najvažniji dio obrazovanja.
Zašto nije poželjno davati toliki značaj ocjenama?
Za početak, znanje zauzima širok spektar različtih vještina, sposobnosti i informacija te postoji više vrsta inteligencija prema kojima se znanje bolje ili lošije usvaja. Nažalost, školski sustav potiče samo učenje informacija bez istraživanja i propitivanja materije.
Dajući veliki značaj ocjenama obično se zanemaruje znanje jer se gradivo često nauči samo kako bi se dobila dobra ocjena. Osim što se naučeno brzo zaboravi, ono važnije je psihološki utjecaj na dijete odnosno pritisak koje dijete osjeća zbog ocjena.
Činjenica jest da većina učenika do 5. razreda osnovne škole koji imaju “slabije” ocjene gubi samopouzdanje, samopoštovanje, stvara sve veći otpor prema školi koji se često očituje u devijantnom ponašanju ili pak lošim zdravstvenim stanjem (aksioznost, depresija, autoimune bolesti i slično).
RAZLIČITOST JE DAR.
Ocjenama se daje prilika djeci koja mogu ispuniti očekivanja pisane ili usmene provjere znanja onih predmeta za koje smo odlučili da su najvažniji, no što kada dijete funkcionira drugačije?
U prirodi sve ima svoju zadaću odnosno potrebno je da jedinke različito funkcioniraju kako bi se eko-sustav održao. Prema tome, različiti smo s određenim razlogom.
Prema Gardenerovom modelu višestrukih inteligencija postoji čak 7 vrsta inteligencije:
- Logičko-matemaička
- Ligvističko-verbalna
- Vizualno-prostorna
- Tjelesno-kinestetička
- Glazbena
- Interpersonalna
- Intrapersonalna inteligencija
Iz svega navedenog možemo reći da su ocjene važne, no psihičko i fizičko zdravlje je važnije.
Što roditelj može napraviti?
- MANJE NAGLAŠAVATI OCJENE
U razgovoru s djetetom pažnju usmjeriti na znanje. Smanjiti razgovore s učiteljima/icama ili drugim roditeljima koji su usmjereni samo i isključivo na ocjene.
- USMJERAVATI DIJETE
Otkriti za što je dijete prirodno nadareno te ga podržavati u tim aktivnostima.
- SMANJITI KONTROLU NA DJETETOVIM UČENJEM
Ne zaboraviti kako je dijete odgovorno za školu.
- INZISTIRATITI NA KONTINUITET U UČENJU
Usmjeravati dijete na svakodnevno pisanje domaćeg rada i učenja.
- OSIGURATI VRIJEME I PROSTOR ZA UČENJE
Osigurati vrijeme u danu kada dijete obavlja svoje školske obaveze. Osigurati tiho i mirno mjesto za učenje (idealno soba u kojoj bi dijete moglo biti samo).
- POTRAŽITI POMOĆ
Najvažnije je prepoznati potrebu za pomoći. Većina roditelja nisu učitelji niti roditelj mora biti učitelj stoga je važno zatražiti pomoć ukoliko učenje ne funkcionira.
Kako vam mi možemo pomoći?
U “Zelenku” pomažemo svoj djeci koja trebaju podršku i pomoć u učenju. Kroz grupni ili indivdualni rad učimo kako učiti, razvijamo naviku samostalnog učenja i kontinuiteta te osiguravamo radionice u kojima se djeca mogu opustiti, igrati i učiti o prirodi.
Slobodno nam se možete obratiti bez ikakve obaveze. Tu smo za djecu.