PUTUJUĆA UČIONICA

PODUKA ZA DJECU S POTEŠKOĆAMA U UČENJU

Djeca s poteškoćama u učenju nisu glupa već svijet vide drugačije.

Poteškoće u učenju se obično prepoznaju u prvom ili drugom razredu osnovne škole kada se dijete susreće sa složenijim kognitivnim radnjama poput analize i sinteze slova, čitanja, pisanja, prepoznavanja brojeva, računskih operacija itd.

Djeca koja imaju određenu poteškoću u učenju, a pohađaju redovit program u školi, obično nemaju smanjenu inteligenciju već svijet vide drugačijim očima. To znači da im se problematično gradivo može objasniti drugačijim pristupom uz puno individualnoga rada.

Kako prepoznati poteškoću u učenju?

Prije svega, poteškoća u učenju ne znači manju inteligenciju već drugačije razmišljanje. Prema našem iskustvu, djeca s poteškoćama u učenju imaju nevjerojatne sposobnosti poput izuzetne snalažljivosti, odličnih socijalnih vještina, empatije, talenta za sport i još mnogo toga!

Školski sustav zahtjeva od djeteta određene ustaljene oblike naučenog gradiva pa tako djeca koja imaju poteškoću u učenju moraju razviti vlastite načine učenja.

Poteškoću u učenju možemo prepoznati po što dijete:

  • ima potekoća sa slovima (ne vidi slova, ne prepoznaje ih, često ih zamijeni…)
  • puno sporije čita od prijatelja u razredu
  • ne razumije ono što je pročitalo
  • često griješi u pisanju
  • ne prepoznaje brojeve
  • sporije računa
  • pokazuje znakove stresa (znojenje, ubrzano disanje, trljanje rukama, ubrzan ili usporen govor)
  • izbjegava problematične situacije
  • brzo gubi interes i koncetraciju

Njačešće vrste poteškoća u učenju:

DISLEKSIJA , DIGRAFIJA, DISKALKULIJA, ADHD

Kako izgleda poduka za djecu s poteškoćama u učenju?

Poduka je individualna i traje puni školski sat tijekom koje se usmjeravamo na određeni problem koje god prirode on bio. Tijekom poduke radimo na onome što djetetu predstavlja problem u konkretnoj situaciji.

Na primjer, ukoliko dijete ima poteškoću s čitanjem, poduku ćemo raditi tako da vježbamo čitanje uz sugestije kako si olakšati čitanje.

Nema brzih rješenja. Učenje i istraživanje načina na koje će dijete moći učiti nije kratkotrajan proces te su upornost i kontinuitet vrlo važni u postizanju cilja.

Poduke su predviđene za rješavanje problema uz praktičnu vježbu, a cilj je poučiti dijete individulanin načinima učenja kako bi moglo samostalno izvršavati školske obaveze. 

PODUKA ZA DJECU NIŽIH RAZREDA OSNOVNE ŠKOLE

S obzirom da se u nižim razredima osnovne škole pažnja usmjerava na učenje temeljnih vještina (čitanje,pisanje, računanje) poduka se prije svega odnosi na usavršavanje vještine čitanja, pisanja i računanja. Uključuje pomoć pri određenom nastavnom predmetu ili gradivu.

Poduka traje 60 minuta tijekom kojih postoji vrijeme učenja te vrijeme za odmor odnosno igru.

Učenje je potrebno povezati s zabavom kako bi se djetetu olakšalo upijanje potrebnog znanja.

KAKO FUNKCIONIRA NAŠA "PUTUJUĆA UČIONICA"?

Poduku provodimo kroz “Putujuću učionicu” što znači da dolazimo k djetetu te za vrijeme poduke (60 min) boravimo u prostoru koje je djetetu poznato. Prednost takvog načina rada jest stvaranje navike učenja na jednom mjestu.

Kako bi se poduka mogla održati potrebno je da dijete ima vlastiti prostor u kojemu inače obavlja svoje školske obaveze.

Zbog iznimno zahtjevnog psihičkog rada, a kako bismo održali kvalitetu rada i postigli najbolje moguće rezultate, termini za našu “Putujuću učionicu” su ograničeni na četvero do šestero djece koje možemo primiti kroz školsku godinu. Poduku održava osnivačica “Zelenka” Lana Posedi (o kojoj možete pročitati više o odjeljku “O nama”).

PRIJEDLOG ZA DJECU KOJA OSJEĆAJU TJESKOBU/STRAH/NAPETOST

Djeca osjećaju stres, napetost, aksioznost. Posljedica toga, često je gubitak koncentracije i pažnje na nastavi, strah od odlaska u školu, otuđenost, razdražljivost, odbijanje odlaska u školu, odbijanje izvšavanja školskih obaveza, nemotiviranost  i slično. 

Bez obzira ima li dijete poteškoće u učenju ili ne, škola može postati mjesto u kojem djeca nerado borave i sve vezano uz školu postaje problem. 

 

Tretmani za djecu sastoje se od tehnike Access Bars u kombinaciji s razgovorom. Access Bars tehnika se sastoji od 32 točke na glavi koje opuštaju moždane valove. Tenika se izvodi laganim dodirom tih točaka. 

Što djeca kažu o Access Bars tretmanima?

„Osjećam se kao da sam spavao na oblacima.“

„Nakon toga osjećam da više loših misli, samo dobre stvari.“

Imate li pitanje?

Pošaljite nam upit