Kako učiti s lakoćom? – KONTINUITET

Kako bismo roditeljima i djeci pomogli u učenju započeli smo malenu seriju tekstova i videa u kojima ćete kroz različite teme, moći saznati korisne načine (pomagače) za učenje s lakoćom.

Prvi pomagač: KONTINUITET

Kontinuitet je, iako ga svi mi volimo vješto izbjegavati, jedan od najvažnijih pomagača u učenju s lakoćom.

Zašto je to tako?

Naše učenje sastoji se od kratkoročnog i dugoročnog pamćenja. U kratkoročnom pamćenju informacije se zadržavaju – pogađate – kratko te brzo odlaze u zaborav ukoliko ih nismo više puta ponovili. Kada informaciju ponovimo više puta ona može sigurno otputovati u dugoročno pamćenje gdje će biti pohranjena duže vremena (ne nužno zauvijek).

Kontinuitet nije ništa drugo već ponavljanje informacija više puta. Navest ćemo primjer.

Uzmimo gradivo matematike prvog razreda u kojemu učenik uči broj 1. Učenik će biti upoznat s tim gradivom putem obrade u redovnoj nastavi (učitelj/ica će gradivo objasniti) to isto gradivo se vježba u školi, a zatim će učenik dobiti domaći rad kroz kojega će ponovno to gradivo ponoviti. Naknadno se to isto gradivo obično ponavlja kroz daljnje lekcije ili u zasebnom satu, a tek tada slijedi provjera znanja odnosno test.

Sve se to događa u određenom vremenskom periodu.

U idealnom slučaju kada bi dijete u svakom koraku sve razumjelo kontinuitet bi se događao sam od sebe – gradivo se obradi, vježba u školi, vježba kroz domaći rad, ponavlja prije provjere znanja – no do problema dolazi kada dijete u tom procesu „izgubi nit“. Ukratko ćemo reći da postoji više razloga zašto se to može dogoditi, a koji leže duboku u problemu nefunkcioniranja školstva (velik broj djece u razredu, puno gradiva – malo vremena i slično).

Što napraviti kako bi se kontinuitet održao?

Krenite u prvom tjednu nastave i ne dozvolite da se gradivo gomila.

Učenik može:

  1. slušati u školi prilikom obrade gradiva
  2. redovito pisati domaće zadaće
  3. ponavljati gradivo prije ispita znanja

Roditelj može:

  1. ZATRAŽITI pomoć ukoliko vidi da je djetetu potrebna

Primjer iz ZELENKOVOG BORAVKA

U našem boravku za djecu nižih razreda osnovne škole, domaći rad se piše svakodnevno, učenicima se objasni gradivo ukoliko imaju poteškoća u razumijevanju i vodi se evidencija o provjerama znanja što doprinosi kontinuitetu kojega dijete treba.

I vi možete sami izraditi „Tablicu testova“ i upisivati tetsove već od prvog razreda. Na taj način dijete će steći naviku i lagano ćete ga uvesti u svijet „razmišljanja unaprijed“.

Tablica testova može izgledati ovako:

Nadamo se da smo Vam ovim pomagačem olakšali učenje. Uskoro ćemo pričati o novom pomagaču, a ukoliko želite znati više o kontinuitetu slobodno nas kontaktirajte. Tu smo za vas!

Leave a Reply